Jak przygotować się do egzaminu na tłumacza przysięgłego? Informacje ogólne.
Nie zabrzmi to pewnie bardzo odkrywczo, ale przede wszystkim trzeba być zdeterminowanym i trzeba wykonać sporo pracy. Z mojego doświadczenia wynika, że egzamin składały z wynikiem pozytywnym osoby, które poświęciły się przygotowaniom na 100%. Podejście takie, że znam doskonale angielski, więc przy okazji zdam sobie egzamin zazwyczaj okazuje się niewystarczające, żeby zostać tłumaczem przysięgłym.
A zatem od czego zacząć? „Oczywistą oczywistością” jest konieczność posiadania wspomnianej doskonałej znajomości zarówno języka obcego, jak i języka ojczystego. Posiadając taką bazę można rozpocząć przygotowania do egzaminu.
Nie polecam, szczególnie dla osób, które nie ukończyły specjalizacji tłumaczeniowych na kierunkach filologicznych, podejścia „sam/a przygotuję się do egzaminu”. Jest to na pewno możliwe, jednak ja z ręką na sercu mogę powiedzieć, że studia podyplomowe w zakresie tłumaczeń dają kandydatowi, który nie posiadał wcześniej doświadczenia w zawodzie spory zastrzyk praktycznej wiedzy. Ze swojej strony mogę polecić studia podyplomowe IPSKT (Interdyscyplinarne Podyplomowe Studium Kształcenia Tłumaczy) w Instytucie Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie są to dwusemestralne studia podyplomowe prowadzone we współpracy z Polskim Towarzystwem Tłumaczy Przysięgłych i Specjalistycznych TEPIS. Ja mam bardzo pozytywne odczucia i uważam, że bardzo dużo skorzystałem podczas tych studiów, jednak ostatnio doszły do mnie również mniej entuzjastyczne opinie. Generalnie uważam, że te dwa semestry to absolutne minimum dla osoby posiadającej bardzo dobra znajomość języka obcego, żeby solidnie przygotować się do egzaminu. Podczas w/w studiów kandydat otrzymuje pewien szkielet wiedzy dotyczący systemów prawa polskiego, angielskiego i amerykańskiego, technik przekładu i wymogów formalnych. Otrzymuje też dawkę wiedzy praktycznej w postaci warsztatów. Chciałbym podkreślić, że w moim przekonaniu jest to szkielet, na którym powinna wspierać się własna praca kandydata.
Comments are closed.